Kawiarnia Golczewo

Zachodniopomorskie

Przez pełne lata w własnych domach królowała „zalewajka” – zmielona kawa w ręcznych, drewnianych młynkach była zalewana wrzątkiem, i po zmieszaniu łyżeczką i opadnięciu fusów – wypijana, obowiązkowo ze szklanki z metalową obręczą.

Kawiarnia Szczecin

Z czasem Polacy zaczęli czerpać z coraz bardziej widocznego sprzętu agd do zaparzenia kawy na ciepli z mieszkańcami z różnych krajów, i w filiżankach rodzimych kawoszy zagościły kawy z wszelkiego świata oraz dziesiątki metod parzenia wonnego, czarnego napoju.

zamów kuriera Expres poczta

Jaką kawę piją Polacy?
Aby na ostatnie badanie odpowiedzieć, trzeba uzgodnić, czy ciągnie się na sprawy sposób parzenia kawy, lub te jej dane smaki.

Kawa parzona, z ekspresu czy kawiarki?
Wspomniana kawa „zalewajka” bardzo powoli idzie z mody. Coraz mniej osób lubi fusy wpadające między zęby. Co rzeczywiście jest brać klientów parzenia kawy „po turecku”, a toż, co ciekawe, pewno stanowić jaśniejszym stopniem wtajemniczenia. Prawdziwa kawa po turecku to poezja smaku, gdzie kawę z węglowodanem w profesjonalnych kokilkach na dalekiej rączce pokrywa się odpowiednio gorącą wodą (nie wrzątkiem) i właśnie podgrzewa. Gorący kawowy ulepek chyba każdego wystawi na nogi.
Kawiarnia Szczecin
Wtedy w lokalach zaś w biurach do nowa jeszcze królowały ekspresy przelewowe, wymagające stosowania papierowych filtrów. To tradycja domem z USA, gdzie ciągle cieszą się ogromną popularnością. Prawdziwi kawosze uznają jednak, że istniejąca przez parę godzin kawa w dzbanku nie jest obecnie prawdziwą kawą, lecz napojem kawowym.

Ekspresy przelewowe zostały wyparte przez ekspresy ciśnieniowe, oraz na ich szczycie mieszkają te, jakie zajmują wbudowane młynki. Kawa ze świeżo zmielonych ziaren toż najodpowiedniejszy smak i aromat. Kawa z ekspresu ciśnieniowego jest również szybka do stworzenia (stąd nazwa ekspres) a ulubioną kawę można otrzymać po kilkunastu minutach od wciśnięcia guzika.

Ekspres do kawy trwa w jakimkolwiek przedsiębiorstwie oraz w wielu domach a wielorakość modeli tych niezwykle zaawansowanych technologicznie maszyn też ich funkcjonalności mogą przyprawić o zawrót głowy niejednego smakosza.

Kawiarnia Szczecin

Jaką kawę piją Polacy?

Składa się, że kawę codziennie pije aż 70% dorosłych mieszkańców naszego świata. Oczywiście, są plany na preferencje smakowe. Analiza sposobów parzenia kawy zaś jej ulubionych smaków to fakt na to,że przyzwyczajenie jest kolejną naturą człowieka.

70% Polaków nadal zaparza zmieloną kawę zdecydowanie w kubku. Niestety istnieje zaskoczeniem, że tak piją kawę na ogół ludzie starsi, z trudem czyniący z zachowań, siedzący na emeryturze.

Wśród młodszych osób, w wieku między 40-50 lat zarysowuje się przewaga amatorów picia kawy z ekspresu ciśnieniowego.Z pewnością pomysł na obecny stan sprawy jest i fakt, że idą w biurach a tam korzystają z ekspresów. Stać ich jeszcze na czerpanie z kawiarni i szukanie różnych smaków, a też kupno zaawansowanego sprzętu AGD do domu.

Kawiarnia Szczecin

Razem z tradycją, najmłodsi kawosze, w przedziale wiekowym między 30-40 lat lubią eksperymentować. W ostatniej większości jest poważna część klientów zaparzaczy do kawy zupełnie innych dotychczas – aeropress, hario, chemex to marki specjalnych naczyń lub całych zestawów, pozwalających uzyskać smaki nieznane dotychczas większej grupie klientów.

Kawa z mlekiem, czarna, albo z mleczną pianką na szczycie?
Picie kawy jest prostym, na ogół porannym rytuałem. Druga mała czarna jest obowiązkowo pita w przedsiębiorstwie czy na mieście. Najczęściej Polacy piją kawę z mlekiem, czyli dolewają mleko do gorącego napoju. Właściciele zaawansowanych technologicznie ekspresów mogą sobie zezwolić na znaczniejszą wyobraźnię i wynosić ulubione smaki wg preferencji. Natomiast istnieje ich wiele a silna się pogubić w rodzajach kaw z mlekiem: latte, macchiato, mocha, cappuchino to wyłącznie kilka spośród nich. Amatorzy kawy czarnej również maja wybór między americaną i espresso. Połączenie deseru z kawą znajdują miłośnicy vienna cafe, czyli espresso z czekoladą.

Kawiarnia Szczecin

Ile kawy wypijają Polacy?
Grupa osób wypija co najmniej 1 kawę dziennie, lecz 25% spożywa nawet 5 filiżanek w rytmie dnia. Na przeciętnego Polaka przypada, wg GUS z 2017 roku 2.7 kg kawy (zawieranej w strukturze suchej, nie zaparzonej). Uważamy się w znacznie od czołówki światowej. Co ciekawe, najwięcej kawy piją Finowie, bo aż 12 kg na twarz. Warto zauważyć, ze część wypijanej kawy w Polsce rośnie z roku na rok.

Kawiarnia Szczecin

Zobacz również Czy Polacy lubią pić kawę?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments